BONNEVILLE REPEATS IN SARATOGA 24! OYLER WINS SECOND HUDSON RIVER 12! TEAMS CAN DO ALL AND UNION CYCLISTS SET NEW COURSE RECORDS IN HUDSON RIVER 12! EDWARDS WINS WOMEN'S HUDSON RIVER 12! GRANT REPEATS IN NIGHTHAWK 12! A GREAT TIME HAD BY ALL! FULL STANDINGS HERE!

 

 


Subscribe to our mailing list

For more options
visit our SIGN UP page


  




 

 

  

Jessica Eckhardt coming through the main checkpoint for the sixth time on her way to wining the 24 hour race.

 
1. Brett Walker 44 Salisbury NH 450.50 2nd 450 Mile Effort!
2. Bob Olden 43 Chestertown NY 418.00 1st 24-Hour Race!
3. Stephen Bugbee * 57 Pittsfield MA 412.00 1st 400 Mile Race!
4. Alvin Maxwell 42 Washington NC 405.00  
5. David Krueger 47 Elma NY 385.50  
6. Ed Dodd * 65 Collingswood NJ 337.00  
7. Neil Prince 54 Allenhurst NJ 325.00  
8. Robert Polichette 52 West Seneca NY 325.00  
9. Dylan Grimm * 19 Gansevoort NY 320.50  
10. Robert Duclos 44 Cicero NY 313.50  
11. Jim Hepburn 55 Madison NY 292.50  
12. Lee Helms 28 Philadelphia PA 227.50  
13. William Yellig 67 Hamden CT 227.50  
14. John Herman 57 Orchard Park NY 227.50  
15. David Thompson 44 Toronto ON 195.00  
16. Bill Schwarz 66 Kinderhook NY 162.50 HANDCYCLE!
17. Douglas Hoffman 47 Woodstock NY 65.00  
  
 
1. Jessica Eckhardt 29 Cambridge MA 275.50 4TH RACE! • 3RD WIN!
  
 
1. John Carroll 56 New Cannan CT 228.50  
2. Wesley Wilmer 55 Troutville VA 215.00  
3. David Power * 40 Wilmington DE 208.00  
4. Reid Mc Clure 59 Salem VA 207.00  
5. Gary Alexander * 65 Merrimac MA 188.50 RECUMBENT!
6. Larry Bush 48 Denver CO 178.00  
7. Ed Melton 68 Odon IN 169.50  
8. Kurt Higgins 42 Ballston Spa NY 164.50  
9. Cuneyt Eviner 35 Brooklyn NY 162.50  
10. Tom Ambros 50 Schenectady NY 130.00  
11. Patrick Johnson * 23 Lucas OH 130.00  
12. Patrick Fleming 63 Bloomingdale NJ 130.00  
13. Mark Prescott 52 Dumfries VA 130.00  
14. Ronald Harlos 57 Bloomingdale NJ 130.00  
15. Dennis Jackson 54 Manorville NY 130.00  
16. Stuart Stiffey 53 Woodstock NY 130.00 SINGLE SPEED!
17. Brian Cavanagh 55 Rock Hill NY 99.50  
18. Aaron Cass 40 Schenectady NY 98.50  
19. Brian Bush 56 Turin NY 97.50  
20. Gerry Hull 46 Atlanta GA 65.00  
Michael Corasaniti 46 New York NY DNS  
Erik Osberg 35 New York NY DNS  
  
 
Margaret Bishop 47 New York NY DNS  
  
 
1. Team Ain't No Rest **
    Marc Pritchard
    Debra Stein
  
58
52
  
Cattaraugas
Cattaraugas

NY
NY
227.50  
2. The Wicked *
    Sarah Gerard
    Joshua Pritchard
  
27
20
  
East Otto
Cattaraugas

NY
NY

213.00

 
  
 
1. Jonathan Tice ** 36 Toronto ON 213.00  
2. Doug Haluza * ** 50 Centerport NY 162.50  
Todd Peterson 40 Manville NJ DNS  
  
 
1. Scott MacMillin 56 Campbell Hall NY 05H:09M  
2. Jason Van Staveren * 36 Ithaca NY 05H:28M  
3. Dick Murphy 53 Glens Falls NY 06H:08M  
4. David Mateer 51 Poughkeepsie NY 06H:48M  
5. Jay Bean * 61 Poughkeepsie NY 06H:48M  
  
 
1. Jamie Lee Gossler ** 43 Wilmington DE 05H:41M  
2. Christina Nash 36 Malta NY 06H:31M  
3. Stephanie Barbero 47 Fairport NY 07H:08M  
  
SPECIAL NOTE:
  Denise Hochul of Lancaster, NY completed the Triple Lap Challenge in 05H:33M, but due to a navigational error, inadvertently rode the last lap in the reverse direction. As such, her time can not be included in the official standings, but Adirondack Ultra Cycling would like to acknowledge and commend her performance here.
  

* AGE GROUP WINNER!   ** SET NEW COURSE RECORD!

  

  

  

  

  

web statistics