BONNEVILLE REPEATS IN SARATOGA 24! OYLER WINS SECOND HUDSON RIVER 12! TEAMS CAN DO ALL AND UNION CYCLISTS SET NEW COURSE RECORDS IN HUDSON RIVER 12! EDWARDS WINS WOMEN'S HUDSON RIVER 12! GRANT REPEATS IN NIGHTHAWK 12! A GREAT TIME HAD BY ALL! FULL STANDINGS HERE!

 

 


Subscribe to our mailing list

For more options
visit our SIGN UP page


  




 

 

  

Men's 12 hour winner Sven Stoltz (center) and woman's 24 hour winner Jessica Eckhardt (2nd from right), posing after the post race breakfast with race director John Ceceri (left) and members of their crew.

         
 
1. John Fuoco 53 Lewistown PA 412.00 4TH YEAR!
2. Vytas Janusauskas 54 Nepean ON 369.50  
3. Stephen Bugbee 55 Pittsfield MA 368.50  
4. Andrew Ray * 26 Gardiner ME 360.50  
5. Tom Worster 44 Boston MA 344.00  
6. Bernd Kral * 65 Westminster MD 330.00  
7. Bill Ingraham 69 Scituate MA 325.00 5TH YEAR!
8. Ed Dodd 63 Collingswood NJ 311.50  
9. Jim Owens 62 Maryville IL 305.50  
10. Robert Duclos 42 Cicero NY 301.50  
11. Robert Nolte 50 Woodbury CT 260.00  
12. Rene Mortara 47 Flemington NJ 243.50  
13. Robert Burchett 61 Valley Stream NY 243.50  
14. Ross Mc Cabe 64 Albany NY 227.50  
15. John Guth 53 Stafford VA 195.00  
16. Ed Mulheren 53 Charlotte NC 130.00 FIXED GEAR!
  
 
1. Jessica Eckhardt 27 Cambridge MA 325.00 2ND RACE • 1ST WIN!
2. Claire Lunardoni 26 Winchester MA 227.50  
3. Suzanne Alterman 42 Clifton Park NY 205.00  
4. Jennisse Schule 38 Hillsborough NJ 166.50  
5. Michelle Chank 41 Saratoga Springs NY 162.50  
  
 
1. Sven Stoltz 36 Cambridge MA 236.50  
2. Rob Morlock 45 Danbury CT 235.50  
3. David Lafferty ** 25 Billerica MA 227.50 FIXED GEAR!
4. George Swain 44 West Park NY 226.00  
5. Jim Parker 46 Lumberton NC 195.00 RECUMBENT!
6. Jim Melville * 58 Stuyvesant NY 185.50  
7. Kevin Hill 50 Palmyra NY 179.50  
8. Sean Smith 33 New York NY 162.50  
9. Jon Muholland 35 Plattsburgh NY 162.50  
10. Marc Pritchard 54 Cattaraugas NY 162.50  
11. Dennis Jackson 52 Manorville NY 162.50  
12. Brian Cavanagh 53 Rock Hill NY 136.00  
13. Victor Urvantsev 30 Riverside CT 130.00  
14. Todd Peterson 38 Manville NJ 130.00  
15. Dick Murphy 51 Glens Falls NY 130.00  
16. Wayne Coste 55 Tariffville CT 130.00  
17. Fred Compton * 15 Gansevoort NY 110.50  
18. Joshua Pritchard 16 Cattaraugas NY 97.50  
Daniel Shook 58 Wadsworth OH DNS  
 
 
1. Maria Parker ** 46 Lumberton NC 211.00 RECUMBENT!
2. Kate Marshall ** 47 Croton on Hudson NY 207.00  
3. Nancy Guth *  ** 59 Stafford VA 200.00 2ND RECORD!
4. Emily Searles 24 Billerica MA 162.50  
5. Irene Ayers 50 Bridgewater NJ DNS  
 
 
1. John Mc Clellan
Jane Mc Clellan
48
19
Concord
Concord
MA
MA
65.00 Withdrew with back problems
 
 
1. Team Battenkill **
   Rich Burnley
   Brian Donohue

58
46

Gansevoort
Bolton Landing

NY
NY
248.50  
  
 
1. John Nobile * 46 Fairfield CT 04H:26M  
2. Kevin Matocha 36 Rexford NY 06H:07M  
3. Matt Englert   Jackson WY 06H:15M  
  
 
1. Gail Adams * 58 Tariffville CT 08H:42M  
  

* AGE GROUP WINNER!   ** SET NEW COURSE RECORD!

  

  

  

  

  

web statistics