Subscribe to our mailing list

For more options
visit our SIGN UP page


  


Results for the ADIRONDACK ULTRA CUP:

If you have any questions, feel free to contact us.


The Adirondack Ultra Cup acknowledges the top male and female cyclists who ride the most miles in Adirondack Ultra Cycling events.

We combine the total mileage from all of our events and break ties by whoever completes the distance in the fastest time. Riders do not have to complete an event for their mileage and time to count, but make up rides are not allowed and there won't be any age groups or divisions, other then gender. All riders and bike types will be scored equally and anyone that does at least one Adirondack Ultra Cycling event will be automatically entered. Standings will be updated after each of our events.

Overall male and female winners receive an exclusive trophy and other prizes, and we may also present awards and prizes to other top riders.

Current standings can be found below the photo, and past results can be found HERE.

Good luck, and if you have any questions, feel free to contact us.

Current CUP leader Ken De Long riding past a camp out on the MONTREAL DOUBLE DOUBLE.

LAST UPDATED: December 26, 2017

 

 
1. Ken De Long Gloversville NY FIRST
S200
S300
H12
MDD
GG408
HH
LAST
68.00
70.00
188.00
110.00
292.00
303.00
108.00
52.00
06H:42M
06H:42M
17H:26M
08H:20M
26H:40M
46H:53M
09H:49M
03H:50M
1191.00 126H:22M
2. Mario Claussnitzer Jackson Hts. NY SNOW
S300
S24
MDD
R&L
73.00
188.00
196.50
244.00
104.00
05H:27M
14H:00M
14H:01M
17H:52M
08H:05M
805.50 59H:25M
3. Kerry Pike Round Top NY FIRST
SNOW
S200
S300
H12
101.00
101.00
127.00
188.00
187.20
07H:35M
06H:23M
11H:26M
13H:56M
12H:00M
704.20 51H:20M
4. Simon Muil Pittsfield MA FIRST
ULTRA
LAST
101.00
270.00
101.00
07H:25M
21H:32M
06H:17M
472.00 35H:14M
5. Neil Prince Allenhurst NJ ULTRA
H12
270.00
184.20
21H:32M
12H:00M
454.20 33H:32M
6. Dany Bonneville Mont St Hilaire QC S24 416.00 24H:00M 416.00 24H:00M
7. Doug Haluza Centerport NY ADK 540 408.00 52H:19M 408.00 52H:19M
8. Jason Shuker Toronto ON S24 382.70 24H:00M 382.70 24H:00M
9. Cuneyt Eviner Brooklyn NY S24 381.70 24H:00M 381.70 24H:00M
10. Niklas Anderson New York NY FONDO
S24
75.00
275.10
05H:32M
21H:20M
350.10 26H:52M
11. Tim James New York NY ULTRA 270.00 17H:37M 270.00 17H:37M
12. David Sternberg Croton on Hudson NY ADK 540 245.00 21H:15M 245.00 21H:15M
13. Peter Oyler Toronto ON H12 243.80 12H:00M 243.80 12H:00M
14. Fredrik Akesson New York NY H12 242.80 12H:00M 242.80 12H:00M
15. Gert Schmitt Sand Lake NY BB136
LAST
136.00
101.00
09H:30M
06H:17M
237.00 15H:47M
16. Dennis Desmarais Glastonbury CT S24 235.80 13H:12M 235.80 13H:12M
17. Bruce Farenwald Hopkinton NH H12 209.50 12H:00M 209.50 12H:00M
18. Henry Weis Montegue MA H12 185.20 12H:00M 185.20 12H:00M
19. Dan Mc Lean Lake Clear NY H12 179.20 12H:00M 179.20 12H:00M
20. Tom Ambros Schenectady NY SS272 176.00 27H:20M 176.00 27H:20M
21. Brian Buurma Flemington NJ FONDO
H12
136.00
39.30
10H:02M
02H:28M
175.30 12H:30M
22. Chris Grant Lake Placid NY NH12 170.20 12H:00M 170.20 12H:00M
23. John Nobile Guilford CT BB136 136.00 07H:51M 136.00 07H:51M
24. John Branecki Pembroke ON FONDO 136.00 08H:06M 136.00 08H:06M
25. Jacob Steinfeld Champlain NY BB136 136.00 08H:57M 136.00 08H:57M
26. Charlie Smith Portland ME BB136 136.00 09H:02M 136.00 09H:02M
27. Clifford Fallico Rome NY FONDO 136.00 08H:59M 136.00 08H:59M
28. Kevin Klasman Nashua NH BB136 136.00 09H:36M 136.00 09H:30M
29. Dan Ernest St. Adele QC BB136 136.00 10H:31M 136.00 09H:36M
30. Tony Fanning Brooklyn NY BB136 136.00 11H:17M 136.00 10H:31M
31. Timothy Feeney Niskayuna NY BB136 136.00 11H:31M 136.00 11H:17M
32. Shawn Kaufman Mount Vernon NY H12 117.90 09H:40M 117.90 09H:40M
33. Dave Lieber Cochecton NY HH 108.00 09H:49M 108.00 09H:49M
34. Rod Morrison Red Hook NY R&L 104.00 08H:05M 104.00 08H:05M
35. Arin Simmes Queensbury NY LAST 101.00 06H:17M 101.00 06H:17M
35. Eric Vanzandt Athens NY LAST 101.00 06H:17M 101.00 06H:17M
37. Andrew Morizio Schaghticoke NY FIRST 101.00 07H:25M 101.00 07H:25M
38. Dan Lynch Greenfield Center NY BB136 85.00 08H:30M 85.00 08H:30M
39. Joshua Ross Broadalbin NY R&L 81.00 06H:28M 81.00 06H:28M
40. Karl Haloj Burlington VT S200 70.00 07H:37M 70.00 07H:37M
41. Christian Hess Schenectady NH LAST 52.00 03H:50M 52.00 03H:50M
42. Bob Mitchell Clinton Corners NY FIRST 52.00 03H:52M 52.00 03H:52M
43. Vincent Kirby Mechanicville NY FUN 39.30 02H:27M 39.30 02H:27M
44. Michael Jones Menands NY FUN 39.30 02H:51M 39.30 02H:51M
45. Stephen Bouton Slingerlands NY FUN 39.30 03H:14M 39.30 03H:14M
46. Ed Lindner Saratoga Springs NY M32 39.30 02H:59M 39.30 02H:59M
47. Eric Pare Candiac QC S200 22.00 01H:57M 22.00 01H:57M
 
 
 
1. Joan Poirier Salem NH MDD 363.00 24H:45M 363.00 24H:45M
2. Anne Uecker Oakland ME MDD 311.00 33H:09M 311.00 33H:09M
3. Christa Camarillo Buffalo NY MDD 292.00 26H:40M 292.00 26H:40M
4. Julie Edwards Toronto ON H12 181.20 12H:00M 181.20 12H:00M
5. Clare Brown Toronto ON H12 174.20 12H:00M 174.20 12H:00M
6. Angie Dixon Pickering ON BB136 136.00 13H:31M 136.00 13H:31M
7. Eva Imber Brooklyn NY HH 108.00 09H:49M 108.00 09H:49M
8. Vaune Davis Toronto ON H12 43.30 04H:00M 43.30 04H:00M
 
 

  

  

  

  

  

web statistics