RESULTS OF THE ADIRONDACK 540 ARE POSTED!

 

 


Subscribe to our mailing list

For more options
visit our SIGN UP page


  


Results for the ADIRONDACK ULTRA CUP:

If you have any questions, feel free to contact us.


Congratulations to 2016 ADIRONDACK ULTRA CUP Champions
MARIO CLAUSSWITZER and MIREILLE MONTMINY.

Scroll down for full results.

 
1. Mario Claussnitzer Jackson Heights NY SNOW
S300
FONDO
S24
ADK 540
H100
R&L 100
101.00
188.00
136.00
196.50
272.00
108.00
101.00
07H:19M
16H:28M
11H:40M
18H:33M
36H:04M
09H:30M
07H05M
1,102.50 106H:39M
2. Ken De Long Gloversville NY S300
A200
FONDO
TLC
BB136
H100
R&L 100
LAST
63.00
31.00
90.00
117.90
136.00
108.00
101.00
62.00
05H:30M
02H:25M
07H:45M
08H:33M
12H:40M
09H:30M
07H59M
05H:36M
708.90

59H:58M

3. David Sternberg Croton on Hudson NY FONDO
GG408
136.00
408.00
13H:00M
49H:36M
544.00 62H:36M
4. Niklas Anderson New York NY FONDO
S24
136.00
315.40
10H:17M
23H:25M
451.40 33H:42M
5. Kerry Pike Round Top NY FIRST
S200
S300
101.00
127.00
188.00
08H:11M
10H:02M
14H:20M
416.00 32H:33M
6. Bill Schwarz Kinderhook NY SNOW
S200
S300
101.00
127.00
188.00
08H:53M
11H:02M
15H:50M
416.00 35H:45M
7. John Branecki Pembroke ON FONDO
SS272
136.00
272.00
09H:00M
19H:39M
408.00 28H:39M
8. Doug Haluza Centerport NY ADK 540 408.00 51H:49M 408.00 51H:49M
9. Jan Dembinski Woodstock VT A600 378.00 32H:46M 378.00 32H:46M
10. Dany Bonneville Mont St Hilaire QC S24 376.70 24H:00M 376.70 24H:00M
11. Jeff Weaver Elmira NY FONDO
H12
136.00
204.50
08H:40M
12H:00M
340.50 20H:40M
12. Simon Muil Pittsfield MA SNOW
S300
R&L 100
101.00
127.00
101.00
06H:54M
08H:53M
07H05M
329.00 22H:52M
13. Richard Pickering Whitby ON S24 314.40 23H:34M 314.40 23H:34M
14. James Paige Morrisville VT S24 306.10 24H:00M 306.10 24H:00M
15. Tom Ambros Schenectady NY SS272 272.00 26H:54M 272.00 26H:54M
16. Dennis Desmarais Glastonbury CT S24 235.80 14H:07M 235.80 14H:07M
17. Arin Simmes Queensbury NY S200
R&L 100
127.00
101.00
08H:53M
07H05M
228.00 15H:58M
18. Andy Lausier Naugatuck CT H12 209.50 12H:00M 209.50 12H:00M
19. Richard Homenick Schenectady NY H12 202.50 12H:00M 202.50 12H:00M
20. Karl Haloj Burlington VT A300 197.00 15H:45M 197.00 15H:45M
21. Cuneyt Eviner Brooklyn NY S24 196.50 12H:31M 196.50 12H:31M
22. Marcelo Arruda Flat Rock IN S300 188.00 14H:20M 188.00 14H:20M
23. Dan Lynch Greenfield Center NY S300
LAST
126.00
62.00
12H:50M
05H:43M
188.00 18H:33M
24. Shawn Kaufman Mount Vernon NY H12 165.20 12H:00M 165.20 12H:00M
25. Stephen Bugbee Hagaman NY S200
H100
105.00
55.00
08H:03M
05H:15M
160.00 13H:18M
26. Lance Decker South Glens Falls NY S24 157.20 11H:00M 157.20 11H:00M
27. Chris Grant Lake Placid NY NH12 155.90 12H:00M 155.90 12H:00M
28. Krishna Kunam Dublin CA A300 155.00 15H:25M 155.00 15H:25M
29. Jerry Piven Jersey City NJ S300 150.00 10H:15M 150.00 10H:15M
30. Ian Smith Toronto ON FONDO 136.00 07H:28M 136.00 07H:28M
31. Sylvain Lapierre Saint Lambert QC FONDO 136.00 08H:30M 136.00 08H:30M
32. Kenneth Trueman St. Basile Le Grand QC FONDO 136.00 08H:47M 136.00 08H:47M
33. Deoclides Machado Brooklyn NY FONDO 136.00 08H:50M 136.00 08H:50M
34. Neil Prince Allenhurst NJ FONDO 136.00 09H:47M 136.00 09H:47M
35. Alain Latulippe Prévost QC FONDO 136.00 12H:30M 136.00 12H:30M
36. Bruce Hinkley Keronkson NY A200 129.00 10H:48M 129.00 10H:48M
36. Daniel Palmese Keronkson NY A200 129.00 10H:48M 129.00 10H:48M
38. John Jurczynski Holderness NH S200 127.00 06H:53M 127.00 06H:53M
39. Nicolaas VR van der Kloot Old Greenwich CT S200 127.00 08H:56M 127.00 08H:56M
40. Martin Bialas Argyle NY S200 127.00 10H:02M 127.00 10H:02M
40. Olivier Bois Quebec City QC S200 127.00 10H:02M 127.00 10H:02M
42. Steven Schoenfelder Lewisburg PA S200 127.00 11H:02M 127.00 11H:02M
43. Richard Morse Allentown PA TLC 117.90 08H:13M 117.90 08H:13M
43. Steven Morse Albany NY TLC 117.90 08H:13M 117.90 08H:13M
45. David Krueger Lancaster NY H100 108.00 09H:30M 108.00 09H:30M
45. Robert Polichette West Seneca NY H100 108.00 09H:30M 108.00 09H:30M
45. Kevin Rousseau Windsor MA H100 108.00 09H:30M 108.00 09H:30M
48. Nathaniel Watson Mascouche QC SNOW 101.00 07H:03M 101.00 07H:03M
49. Rick Gowen Bolton CT R&L 100 101.00 07H:10M 101.00 07H:10M
49. Carlo Innocenti Wakefield MA R&L 100 101.00 07H:10M 101.00 07H:10M
51. Tim Johnson White Plains NY FONDO 75.00 07H:30M 75.00 07H:30M
51. Michael Ervin Saratoga Springs NY FONDO 71.00 05H:15M 71.00 05H:15M
53. Mark Bugbee Savoy MA H100 70.00 06H:45M 70.00 06H:45M
53. Stephen Parrish Boulder CO H100 70.00 06H:45M 70.00 06H:45M
54. John Scicchitano Delmar NY LAST 62.00 05H:31M 62.00 05H:31M
55. Vincent Kirby Mechanicville NY FUN 39.30 02H:27M 39.30 02H:27M
  
 
1. Mireille Montminy Levis QC A600 378.00 36H:18M 378.00 36H:18M
2. Julie Toole Toronto ON S24 321.40 24H:00M 321.40 24H:00M
3. Christa Camarillo Buffalo NY BB136 136.00 12H:19M 136.00 12H:19M
4. Ann Rasmussen Holderness NH S200 127.00 06H:53M 127.00 06H:53M
5. Denise Hochul Lancaster NY TLC 117.90 07H:01M 117.90 07H:01M
6. Rebecca Wellman New York NY FONDO 75.00 07H:30M 75.00 07H:30M
7. Rhonda Bekker E. Wenatchee WA H100 70.00 06H:45M 70.00 06H:45M
7. Ann Harris Boulder CO H100 70.00 06H:45M 70.00 06H:45M
9. Susana Garcia Romero Rensselaer NY FUN 39.30 02H:27M 39.30 02H:27M
9. Hilda Meixveiro Halfmoon NY FUN 39.30 02H:27M 39.30 02H:27M
 

  

  

  

  

  

web statistics