BONNEVILLE REPEATS IN SARATOGA 24! OYLER WINS SECOND HUDSON RIVER 12! TEAMS CAN DO ALL AND UNION CYCLISTS SET NEW COURSE RECORDS IN HUDSON RIVER 12! EDWARDS WINS WOMEN'S HUDSON RIVER 12! GRANT REPEATS IN NIGHTHAWK 12! A GREAT TIME HAD BY ALL! FULL STANDINGS HERE!

 

 


Subscribe to our mailing list

For more options
visit our SIGN UP page


  


Results for the ADIRONDACK ULTRA CUP:

If you have any questions, feel free to contact us.


Congratulations to 2015 ADIRONDACK ULTRA CUP Champions
MARIO CLAUSSWITZER and ANN RASMUSSEN.

Scroll down for full results.

 
1. Mario CLAUSSWITZER Jackson Heights NY FIRST
A200
A400
FONDO
S24
540
HH
78.00
129.00
249.00
136.00
202.50
136.00
107.00
07H:20M
11H:38M
23H:24M
11H:10M
17H:39M
10H:40M
08H:55M
1,037.50 90H:46M
2. Simon Muil Pittsfield MA S200
A200
A300
A400
LAST
126.00
129.00
197.00
249.00
100.00
09H:21M
08H:52M
15H:29M
19H:21M
07H:05M
801.00 60H:08M
3. Neil Prince Allenhurst NJ A200
A300
A400
S24
129.00
197.00
249.00
121.50
08H:52M
15H:29M
19H:21M
07H:17M
696.50 50H:59M
4. Steve Bugbee Hagaman NY A200
A300
A600
S24
129.00
197.00
205.00
121.50
09H:35M
16H:50M
16H:00M
07H:55M
652.50 50H:20M
5. Steven Lavoie Concord NH A400
A600
249.00
378.00
18H:15M
33H:50M
627.00 52H:05M
5. Brad Tanner Concord NH A400
A600
249.00
378.00
18H:15M
33H:50M
627.00 52H:05M
7. John Jurczynski Holderness NH S200
A600
R&L
126.00
378.00
102.00
07H:49M
27H:42M
07H:03M
606.00 42H:34M
8. Jim Koegel Cincinnati OH A300
A600
197.00
378.00
15H:49M
38H:57M
575.00 54H:46M
9. Mark Herbst Barrie ON 540 540.00 36H:04M 540.00 36H:04M
10. James Young Toronto ON 540 410.00 36H:40M 410.00 36H:40M
11. Don Frank Springfield MA MDD 400.00 31H:32M 400.00 31H:32M
11. Bruce Tolda Williamsburg MA MDD 400.00 31H:32M 400.00 31H:32M
13. Bill Fischer Elmira NY A600 378.00 29H:12M 378.00 29H:12M
14. Matt Roy Arlington MA A600 378.00 33H:50M 378.00 33H:50M
15. Doug Havnaer New Paltz NY A600 378.00 36H:03M 378.00 36H:03M
16. Salil Harsulkar Portsmouth NH A300
A600
197.00
175.00
19H:08M
20H:00M
372.00 39H:08M
17. Cuneyt Eviner Brooklyn NY S24 345.00 23H:03M 345.00 23H:03M
18. Robert Olsen Annandale NY A200
A300
129.00
197.00
10H:39M
17H:03M
326.00 27H:42M
19. Barry Benson Ellicott City MD S24 324.00 23H:52M 324.00 23H:52M
20. Nathaniel Watson Mascouche QC S200
S300
126.00
188.00
09H:28M
14H:37M
314.00 24H:05M
21. Robert Polichette West Seneca NY S24 283.50 22H:00M 283.50 22H:00M
22. Ken De Long Gloversville NY FONDO
S24
136.00
141.50
13H:35M
22H:25M
277.50 36H:00M
23. Nicolaas VR van der Kloot Old Greenwich CT A400 249.00 19H:21M 249.00 19H:21M
24. Hans Jatzke Philmony NY A400 249.00 21H:24M 249.00 21H:24M
25. Hugh Walsh Cincinnati OH A400 249.00 23H:24M 249.00 23H:24M
26. Arin Simmes Queensbury NY S200
LAST
126.00
100.00
09H:17M
07H:05M
226.00 16H:22M
27. Niklas Anderson New York NY FIRST
FONDO
78.00
136.00
07H:10M
10H:20M
214.00 17H:30M
28. Tom Ambros Schenectady NY H12 202.50 11H:50M 202.50 11H:50M
29. Martin Bialas Argyle NY S200
A100
126.00
70.00
10H:01M
05H:25M
196.00 15H:26M
30. Scott MacMillin Campbell Hall NY H12 188.00 12H:00M 188.00 12H:00M
31. Shawn Kaufman Mt. Vernon NY FIRST
FONDO
78.00
105.00
07H:30M
10H:05M
183.00 17H:35M
32. Keith Hager Liverpool NY H12 177.00 11H:50M 177.00 11H:50M
33. Bob Grimm Gansevoort NY H12 157.50 12H:00M 157.50 12H:00M
34. Jase Briggs Gouverneur NY BB136 136.00 06H:40M 136.00 06H:40M
35. Tom Burgess Wanaque NJ FONDO 136.00 09H:35M 136.00 09H:35M
35. Peter Del Nero Ithaca NY BB136 136.00 09H:35M 136.00 09H:35M
35. Dave Morton Ottawa ON FONDO 136.00 09H:35M 136.00 09H:35M
38. David Bacon Fulton NY H12 127.50 09H:49M 127.50 09H:49M
39. Zachary Goodrich Blakeslee PA S200 126.00 10H:01M 126.00 10H:01M
40. John Nobile Guilford CT T121 121.50 05H:53M 121.50 05H:53M
41. Henry Weis Saratoga Springs NY S24 121.50 08H:15M 121.50 08H:15M
42. Dan Korff Mechanicville NY H12 121.50 09H:03M 121.50 09H:03M
43. Scott Cole Wallingford VT FIRST 101.00 08H:57M 101.00 08H:57M
44. Ayaz Asif Lebanon NH FIRST 101.00 09H:30M 101.00 09H:30M
45. Rick Gowen Bolton CT LAST 100.00 06H:53M 100.00 06H:53M
45. Carlo Innocenti Wakefield MA LAST 100.00 06H:53M 100.00 06H:53M
47. Pat Grasso Schenectady NY GG408 75.00 05H:55M 75.00 05H:55M
48. Chet Lasell Niskayuna NY F40 40.50 02H:56M 40.50 02H:56M
49. Jon Nemer Queensbury NY F40 40.50 03H:01M 40.50 03H:01M
49. Mark Schachner Lake George NY F40 40.50 03H:01M 40.50 03H:01M
  
 
1. Ann RASMUSSEN Plymouth NH S200
A600
R&L
126.00
378.00
102.00
07H:49M
27H:42M
07H:03M
606.00 42H:34M
2. Amy Kemper Northampton MA MDD 400.00 31H:32M 400.00 31H:32M
3. Erin Sosnoski Southwick MA A200 100.00 10H:00M 100.00 10H:00M
4. Donna LaFrance Hudson Falls NY F40 40.50 03H:16M 40.50 03H:16M
 

  

  

  

  

  

web statistics